Szerkesztői tájékoztató

Általános tájékoztató az MHT kiadványaiban megjelentetni kívánt anyagokról.
A közlésre szánt anyagokat a szerző(k) nevével, a szerző munkahelyének és postacímének megjelölésével, a kiírásban szereplő időpontig juttassa el a Társaság Titkárságára. Interneten a hk@hidrologiai.hu email címre várjuk az anyagokat.

A fogadott fájlok formátuma
Word: rtf, doc
Excel: xls
Aobe Acrobat: pdf
Internetes fájlok: htm, html, swf
Képfájlok: gif, jpg, png
Nyomdai fájlok: prn
Ha a fájl mérete túl nagy, használjon tömörítő programokat: zip, rar

A beküldött fájl neve
A fájl neve utaljon a szerzőre, a témakörre, vagy a tartalomra, hogy könnyebben tudjuk beazonosítani az anyagot. A fájlok elnevezésekor lehetőleg ne használjon különleges karaktereket (magyar ékezet, ? ! + % = stb.).

A közlésre szánt anyag tördelése
Ha az anyagot elektronikus formában kapjuk, az nagy segítséget jelent a szerkesztőknek. Ez úton is köszönjük!  Az egyes kiadványoknak pontosan meghatározott oldalbeállításai, meghatározott szöveg és bekezdésformátuma van. Az adatokat közöljük a szerzőkkel, akik legjobb tudásuk szerint be is tartják ezeket a kéréseket. Ennek ellenére minden anyagot át kell szerkesztenünk és a tördelésre fordított idő nagyrésze az egyéni formázásokat eltávolításával telik el. Ezért a szerzőktől azt kérnénk, hogy a lehető legkevesebb formázást alkalmazzák az anyagok írása során.
Önöknek csak a szakmailag kifogástalan tartalommal kell foglalkozniuk. Mi minden mást elvégzünk és biztosítjuk a lehető legtökéletesebb végeredményt  (pl. Vándorgyűlés CD-ROM ).

Formázás
Ha a következőkben felsorolt formázási szabályokat betartják, jelentősen csökkenhet a tördelés ideje és ezáltal a kiadványok előállítási költsége is:

  1. Használja a Times New Roman CE betűtípust, és alapértelmezettként a magyar nyelvet adja meg, hogy helyesen jelenjenek meg a magyar ékezetes betűk.
  2. Ne tördeljék a szöveget több hasábra, a kész anyagban úgyis máshová esnek majd a hasábtörések.
  3. Ne alkalmazzon kézi elválasztást, mert ezeket egyesével el kell távolítanunk az anyagból!
  4. Ha lehet kerülje az automatikus számozást, mert a kiadványba történő beillesztéskor ezek gyakran eltűnnek.
  5. A szövegben ne használja a ritkítást-sűrítést, kerülje a szóközzel történő r i t k í t á s t, valamint a kiskapitális és az aláhúzás formázást.
  6. A tabulátort és a szóközöket ne használja a szöveg igazítására (erre szolgál a középre ill. a jobbra zárás bekezdés ikon).
  7.  A gondolatjel előtt – és után szóköz szükséges, a zárójeleknél és a % jelnél viszont nem kell szóközt kihagyni (pl. 20%).
  8. Az 1 és 0 számokat számmal írja, és ne az l és az O betűt használja helyettük.